Fobiler

Fobi nedir?

Mantıksız veya gereksiz  olduğu bilindiği halde nesne, yer, ortam ya da etkinliklere ilişkin korkulardır. Kişi bu unsurlardan bu denli korkulmayacağını bilmesine karşın korkusunu denetleyemez ve bu nesne, ortam, yer ve etkinliklerden kaçınır.

En sık görülen fobiler nelerdir?

  • Nesnelerle ilgili: böcek, köpek, yılan, sivri uçlu nesneler, kan vb.
  • Yer ve ortam, ve etkinliklerle ilgili: Kapalı alanlar, açık alanlar, karanlık, yüksek yerler,asansör, uçakla yolculuk, toplum içinde konuşma vb.
  • Beden işlevleriyle ilgili: terleme, yüz kızarması, altına kaçırma, gaz kaçırma vb.

Fobiler ne kadar yaygındır?

Fobiler çok yaygındır. Yaşam boyu yaygınlığı % 12 kadardır. Kadınlarda daha fazla görüldüğü bildirilmektedir. Bu kadar yaygın olmasına karşın hekime başvuru daha düşük oranlardadır çünkü kişiler kaçınma davranışlarıyla korktukları nesne, yer, ortam ya da etkinliklerden kaçınarak yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar.

Fobiler neden önemlidir?

Kaçınma davranışları kişilerin yaşam kalitelerini ve işlevselliklerini olumsuz etkiler. Yolda köpek olduğu için yolunu değiştirme, uçak fobisi nedeniyle uzak yerlere gidememe, toplum içinde rahat konuşamadığı için sunum yapamama veya sözlü sınavlarda başarısız olma, asansör kullanamadığı için yüksek binalara girememe, karanlıkta ya da belirli ortamlarda yalnız kalamama, karşı cinsle ilişki kurmada zorlanma gibi nedenlerle hem sosyal hem de mesleki işlevsellik olumsuz etkilenir.

Fobiler  tedavi edilebilir mi?

Evet . Fobi tedavisinde   davranış terapisi ile tam  düzelme sağlanabilir.  Eşlik eden başkaca bir sorun yoksa (depresyon gibi) ilaç kullanılmasına gerek yoktur.

Fobilerin tedavisinde  davranış terapisi nasıl yapılır?

Fobik korkuları önce denetleyebilmek daha sonra da tamamen kurtulmaya yönelik olarak  kaçınılan şey ya da durumların aşamalı biçimde üzerine gidilir. Bu amaçla hem görüşmelerde hem de ev ödevleri şeklinde üzerine gitme çalışmaları yapılır.