Depresyon

depressionDepresyon nedir?

Depresyon kederlilik hali, ilgi ve istek kaybı başta olmak üzere bir dizi ruhsal ve bedensel belirti ile kendini gösteren bir hastalıktır. Depresyon kişinin yaşam kalitesini ileri derecede olumsuz etkiler; sosyal ve mesleki işlevselliği bozar.

Depresyondaki  hastalar hangi şikayetlerle hekime başvurur?

Mutsuzluk, sıkıntı, zevk alamama, ağlama ya da ağlama isteği, isteksizlik, hayatı yaşamaya değer görmeme, sinirlilik, gürültü ve kalabalığa tahammülsüzlük, unutkanlık, dikkati toplamada zorluk, halsizlik, uyku sorunları, iştahta artma ya da azalma, özgüvende azalma, yetersizlik ve çaresizlik düşünceleri, karamsarlık, kararsızlık gibi ruhsal belirtiler sıklıkla hekime başvuru nedenidir.

Ruhsal belirtilerin yanısıra çarpıntı, nefes alamama hissi, başağrısı, kas ağrıları, uyuşma ve karıncalanmalar, geğirti ve gaz şikayetleri gibi bedensel belirtiler de depresyona sıklıkla eşlik edebilir.

Depresyon tanı ve tedavisi neden önemlidir?

Depresyon yaygın görülen ve ileri derecede yeti yitimine yol açan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre tüm bedensel ve ruhsal hastalıklar arasında en fazla işlev kaybına yol açan hastalık depresyondur. Bu derecede olumsuz etkilerine karşın depresyon başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle doğru tanı başarılı bir tedav inin ilk adımıdır.

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Depresyon başta moral bozukluğu ve ilgi/istek kaybı olmak üzere aşağıdaki belirtilerin bir kısmının ön planda olduğu bir hastalıktır:

 • Ruhsal çökkünlük, kederlilik hali, ileri derecede moral bozukluğu
 • İlgi ve istek kaybı
 • İştahda azalma ya da artma
 • Uykuda azalma ya da artma, dinlenmiş kalkamama
 • Durgunluk hali, içe kapanma  ya da aşırı derecede huzursuzluk
 • Halsizlik ya da yorgunluk hisleri
 • Özgüvende azalma, yetersizlik ya da suçluluk hisleri
 • Dikkati toplamada zorluk, dalgınlık, unutkanlık
 • Yaşama sevincinde azalma, ölüm ya da intihar düşünceleri
 • Sinirlilik , tahammülsüzlük, kişilerarası ilişkilerde tepkisellik
 • Ağrılar, çarpıntı, uyuşma ve karıncalanmalar gibi bedensel belirtiler

Depresyon gerçekten çok sık görülen bir  hastalık mı ?

Depresyonun yaşam boyu görülme oranı kadınlar için % 15-20 , erkekler için % 5-12 civarındadır. Bir başka deyişle yaklaşık her beş kişiden bir yaşamı boyunca  en az bir kez depresyona girmektedir.

Depresyon en sık hangi yaşlarda görülür?

Depresyon her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bebeklerde, çocuklarda, ergenlerde ve çok ileri yaşlarda da görülebilir. Ancak en sık görülen yaş grubu 25-45  yaşlar arasındadır.

Depresyon tedavi edilmezse başka sorunlara yol açar mı?

Tedavi edilmemiş ve kronikleşmiş depresyonda alkol ve uyuşturucu kötüye kullanımı / bağımlılığı, sosyal izolasyon, intihar düşünce ve girişimleri sıklıkla görülebilir.

Depresyona neden olan etkenler nelerdir?

Depresyon pek çok etkenin tek başına veya  çoğu durumda olduğu gibi bir arada bulunarak neden olduğu bir hasatlıktır. Kalıtsal etkenler, biyolojik özellikler, kişilik özellikleri gibi psikolojik faktörler ve yaşam olayları her bireyde farklı oranlarda olmak üzere depresyonun gelişimine katkıda bulunurlar.

Ekonomik krizler ve stres depresyonun daha sık görülmessine neden olur mu?

Hayır. Tek başına stres depresyona neden olmaz. Ancak depresyona yatkın bireylerde önemli yaşam olayları ve şiddetli stres depresyonu tetikleyebilir.

İrademi kullanarak ya da ortamdan bir süre uzaklaşarak depresyondan kurtulabilir miyim?

Hayır. Depresyon kişisel çaba göstererek ya da irade gücüyle düzelebilen bir durum değildir. Ortam değişikliğ ya da tatile çıkmak ta çözüm değildir. Depresyon bir hastalıktır ve uygun tedavi ile tamamen düzelmesi beklenir.

Depresyonda tedavi yöntemleri nelerdir?

Depresyon tedavisinde temel yöntemler ilaç tedavileri ve psikoterapilerdir.

İlaçlar depresyonu nasıl iyileştiriyorlar?

Depresyon tedavisinde kulalnılan ilaçlar (antidepresanlar) beyinde bulunan adrenalin, serotonin, dopamin gibi ileticilerin miktar ve etkinliklerini düzenleyerek tedavi edici etkinlik gösterir.

İlaçlar ne zaman düzelme sağlar?

Depresyonda iyileşme genelde ilacın kullanılmaya başlanmasından sonraki 2-3 hafta sonra başlar, tam düzelme 1.5-2 ayı bulabilir.

İlaçlar günlük hayatımı olumsuz etkiler mi?

Hayır. Günümüzde kullanılan antidepresan ilaçların yan etkisi çok azdır ve ilaç kullanımı günlük hayatı olumsuz  etkilemez.

Antidepresanlar bağımlılık yapar mı ? Vücuda zarar verir mi?

Hayır. Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Ayrıca karaciğer, böbrek, kalp vb. organlar üzerinde olumsuz etkisi yoktur.

Depresyon için aldığım ilaçları ne kadar süreyle kullanacağım?

Depresyonda düzelme 2-3 hafta içinde başlar ve genellikle 6-8 hafta içinde tam düzelme olur. Ancak tekrarlamaları engellemek için en az 6 ay süreyle ilaçlara devam edilmesi gerekmektedir.